Prima Conferinta Internationala privind Drepturile Fumatorilor - Moscova, 30 Septembrie, 2014

COMUNICAT DE PRESA

Pe data de 30 septembrie 2014, Moscova a gazduit prima Conferinta Internationala privind Drepturile Fumatorilor. Delegati din Australia, Belarus, Croatia, Cuba, Estonia, Finlanda, Franta, Germania, Indonezia, Irlanda, Italia, Letonia, Romania, Rusia, Spania, Elvetia si Ucraina au participat la intalnire - 16 tari care insumeaza in total mai mult de 250 de milioane de fumatori adulti.

Oaspetii de onoare ai conferintei au fost Mikhail Boyarsky, co-presedinte al Miscarii pentru Drepturile Fumatorilor din Rusia, John Mallon, liderul FOREST Éireann (Irlanda) si Samuel Nitisaputra, Secretar General al Clubului Fumatorilor din Indonezia. Andrey Loskutov, director executiv al Miscarii pentru Drepturile Fumatorilor din Rusia, a fost gazda si moderatorul intalnirii.

Participantii la Conferinta au discutat despre tendintele globale de reglementare a produselor din tutun. S-a observat ca multe tari adera la abordarea echilibrata a reglementarilor referitoare la tutun, dar unele guverne continua sa ia masuri radicale pentru a extermina fumatul, transformand fumatorii adulti in paria sociali. Rusia este un exemplu nefericit al abordarii radicale care a adoptat una dintre cele mai dure legi anti-tutun din lume.

Toata lumea a fost profund ingrijorata de amplificarea eforturilor de stigmatizare si discriminare a persoanelor care au ales constient tutunul ca o parte din viata lor de zi cu zi.

Asociatia Fumatorilor din Romania si-a exprimat profunda ingrijorare cu privire la modul in care legislatia Uniunii Europene considera fumatorii cetateni de mana a doua, care au numai obligatii si nici un drept.

In cadrul conferintei, participantii au putut sa-si exprime preocuparile lor cu privire la modul in care comunitatea internatională intelege reglementarea unui comportament perfect legal si discriminarea pe care fumatorii o traiesc in ultimele decenii.

Desi toata lumea este de acord ca un echilibru intre fumatori si nefumatori trebuie sa fie atins, este convingerea Asociatiei Fumatorilor din Romania ca un astfel de echilibru nu poate fi atins prin transformarea fumatorilor in tinta predilecta pentru abuzul legislativ.

In incheierea conferintei, toti participantii au semnat un memorandum comun, facand apel catre guvernele lumii "pentru a gasi echilibrul corect in legatura cu problemele legate de tutun, tinand seama de diversitatea de opinii, obiceiuri, norme de comportament, si sa nu ignore interesele ambelor categorii de persoane, fumatori si nefumatori.

Evaluarea ta: Nimic Media: 5 (4 voturi)