Fumatul, nicotina si boala Parkinson

Dovezile epidemiologice sugereaza o asociere negativa intre fumat si riscul bolii Parkinson. Desi multe studii sunt limitate, in general ele sugereaza ca fumatul poate fi de fapt o expunere protectiva. Alte dovezi sprijina acest punct de vedere, in special datele pe animale care indica un efect dopaminergic al fumatului asupra creierului.

Studiile epidemiologice arata ca fumatul este asociat cu o incidenta scazuta a bolii Parkinson (PD). Acesta descoperire arata ca s-ar putea furniza indicii cu privire la strategii terapeutice pentru protejarea impotriva acestei maladii degenerative. Fumul de tigara contine numeroase substante chimice care ar putea fi raspunzatoare pentru aparentul efect de protejare. In acest caz, se are in considerare rolul nicotinei, pentru ca aceasta subtanta stimuleaza sistemele de eliberare a dopaminei din creier si de asemenea furnizeaza unele beneficii simptomatice in cazul bolii Parkinson. Nicotina are de asemenea actiune neuroprotectoare. Factorii presupusi si caile de semnalizare implicate in actiunile nicotinei sunt puse in discutie. Este extrem de importanta intelegerea bazei moleculare in reducerea ocurentei bolii Parkinson la fumatori pentru dezvoltarea unor strategii de interventie pentru reducerea sau oprirea dezvoltarii bolii.

The Parkinson's Institute, 1170 Morse Avenue, Sunnyvale, CA 94089, USA.

Publicat de Maryka Quik in Trends in Neurosciences, Septembrie 2004

Evaluarea ta: Nimic Media: 4 (2 voturi)