Fumatul si protectia impotriva bolii Parkinson: falsa asociere sau dovada etiologica?

Au fost revizuite 46 de rapoarte care asociaza fumatul cu boala Parkinson. Desi majoritatea au indicat o injumatatire a frecventei fumatului la persoanele cu boala Parkinson, multi observatori au sugerat ca efectul ar putea duce la un rezultat fals. Faptul ca asocierea ar putea fi reala, este sugerata de cel putin 6 observatii: (1) uniformitatea probelor dintre studiile independente de structura difererita, conduse de diversi cercetatori, in tari diferite, peste 35 de ani; (2) predominanta asocierii si importanta in studiile de prospect; (3) detactarea aparenta a unei relatii doza-raspuns; (4) incapacitatea de a explica asocierea prin variabile de confundare; (5) erorile anumitor argumente impotriva valabilitatii asocierii; si (6) identificarea de asocieri de importanta similara dintre fumat si ocurenta scazuta a boliii Parkinson. O asociere protectiva a fumatului cu boala Parkinson poate constitui o dovada etiologica importanta.

Department of Public Health Sciences, School of Public Health, University of Hawaii, Honolulu 96822, USA.

Publicat de Morens DM, Grandinetti A, Reed D, White LR, Ross GW in American Academy of Neurology - Vol.45, Issue 6, 1995

Nu exista voturi