Influenta "protectoare" a fumatului in bolile Alzheimer si Parkinson. Dilema sau oportunitate pentru neuroepidemiologie?

Asocierea negativa epidemiologica intre fumat si ambele boli - Alzheimer (AD) si Parkinson (PD) - este o constatare epidemiologica. Aceasta observatie a determinat multi cercetatori sa ajunga la concluzia ca fumatul este cu siguranta o "protectie biologica" impotriva bolilor Alzheimer si Parkinson. Mai degraba decat sugererarea unor indicii patogene nedefinite inca, totusi, aceasta asociere negativa este mai mult un indicator al unei influente sub-apreciate a supravietuirii diferentiate in studiile epidemiologice.

Riggs JE. Departamentul de Neurologie, Universitatea West Virginia, Facultatea de Medicina, Morgantown, SUA.

Publicat de Riggs JE. Quagmire in PubMed, Mai 1996

Nu exista voturi